[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Artykuły

 1. LAMUS - katalog 55 Aukcji Książek i Grafiki

  Katalog 55 Aukcji Książek i Grafiki

   

   Katalog 55 Aukcji

   

  55 Aukcja (cz. 1) | 55 Aukcja (cz. 2) | Katalog PDF

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 03 wrzesień 2021 | Piotr Szymaniak

 2. LAMUS - katalog 54 Aukcji Książek i Grafiki

  Katalog 54 Aukcji Książek i Grafiki [PDF]

   

   Katalog 54 Aukcji

   

  54 Aukcja (cz. 1) | 54 Aukcja (cz. 2) | Katalog PDF

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 30 kwiecień 2021 | Piotr Szymaniak

 3. LAMUS - katalog 53 Aukcji Książek i Grafiki

  Katalog 53 Aukcji na portalu Secretera

   

   Katalog 53 Aukcji

   

  53 Aukcja (cz. 1) | 53 Aukcja (cz. 2) | Katalog PDF

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 10 luty 2021 | Piotr Szymaniak

 4. III Ogólnopolska Konferencja Oprawoznawcza pt. „Zbiory polskie”, Toruń, 13-14 grudnia 2018

      Mimo katastrofalnych spustoszeń jakie poczyniono na przestrzeni stuleci w polskich bibliotekach, archiwach, muzeach i kolekcjach prywatnych, wciąż znajduje się w nich ogromna liczba dzieł dawnego introligatorstwa. W zaciszu magazynów i gabinetów kryją się nigdy nie zidentyfikowane artefakty sztuki introligatorskiej, których odkrycie ułatwiłoby odtworzenie wciąż mało znanych dziejów bibliofilstwa i bibliotekarstwa na dzisiejszych i historycznych ziemiach Rzeczypospolitej.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 03 wrzesień 2018 | Piotr Szymaniak

 5. Męczęństwo Św. Sebastiana Leonarda da Vinci wycenione na 15 milionów euro!

  Dla pracownika domu aukcyjnego to jak trafienie w jackpota. Z ulicy do biura wchodzi mężczyzna i wyciąga zbiór rysunków, wśród których, ukryty między pracami o niewielkiej wartości, spoczywa dawno zaginiony szkic Leonarda da Vinci.

  Czytaj więcej >>>

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 26 grudzień 2016 | Autor: Scott Reyburn, Źródło: The New York Times / Maciej Ciaś

 6. Kontrowersje wokół "Koranu z Birmingham"

  O odkryciu rękopisu pisaliśmy pod koniec lipca. Fragment Koranu odnaleziony wśród manuskryptów pochodzących z Bliskiego Wschodu w bibliotece Cadbury Research Library, należącej do Uniwersytetu w Birmingham, okazał się prawdopodobnie najstarszą zachowaną wersją świętej księgi islamu. Odkrycia dokonała doktorantka Alba Fedeli. Dwie karty znajdowały się w Koranie datowanym na koniec VII wieku.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 07 wrzesień 2015 | Konrad Bielecki

 7. Rekordowa aukcja w Christie's! Dochód wyniósł prawie 6 mln funtów

  Lipiec jest w Londynie gorącym miesiącem, nie tylko pod względem temperatury. Także na rynku aukcji książkowych wiele się dzieje: we wszystkich największych londyńskich domach aukcyjnych odbyły się bardzo ciekawe licytacje. Wszystko zaczęło się we wtorek 14 lipca od aukcji "English Literature, History, Children's Books & Illustrations" zorganizowanej przez Sotheby's. Parę godzin później, jeden z największych lokalnych konkurentów - dom aukcyjny Bonhams - otworzył licytację "Prints and Multiples". Na tym jednak się nie skończyło. Londyński Christie's nie pozostał w tyle, bo ledwie dzień później uruchomił własną sprzedaż. Aukcja "Valuable Books and Manuscripts, Including Cartogrpahy", bo o niej mowa, okazała się rekordowa. Sprzedano przedmioty o łącznej wartości 5,892,000 funtów!

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 24 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

 8. Najbardziej znana dziewczynka na świecie skończyła 150 lat.

  Alicja, bohaterka słynnej książki Lewisa Carolla, skończyła właśnie 150 lat – w lipcu 1865 roku ukazało się pierwsze wydanie książki, będącej opowieścią o jej przygodach. Z okazji rocznicy zaplanowano wydarzenia, które z pewnością zainteresują także bibliofilów.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 20 lipiec 2015 | Konrad Bielecki / Fot. Steven H. Crossot, 2014.

 9. List Jacka Kerouaca sprzedany na aukcji w Bostonie

  Jack Kerouac to postać ikoniczna. Pisarz, jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli ruchu Beat Generation, wieczny buntownik, w sposób radykalny sprzeciwiał się konsumpcjonizmowi i schematom obyczajowym amerykańskiej kultury lat 50. i 60. Jego najbardziej znana książka, czyli W drodze, uznawana za manifest pokolenia beatników, stanowiąca zapis podróży Kerouaca przez USA, została napisana wymyśloną przez autora metodą „spontanicznej prozy”. To właśnie tej metodzie dzieła Kerouaca zawdzięczają swoją wyjątkowość – nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi. Zgodnie z jej regułami został stworzony również list, wystawiony niedawno na aukcji w Bostonie, datowany na 27 września 1968, który Kerouac kierował do swojego agenta literackiego, Sterlinga Lorda.

  Czytaj więcej...

  Utworzono: 18 lipiec 2015 | Konrad Bielecki / Fot. Tom Palumbo