[secretera].
portal bibliofilsko-aukcyjny

lub

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu - rozpoczęcie 5 lipca

01 lipiec 2015 | Konrad Bielecki

Wrocławska Mediateka zaprasza na Miesiąc Spotkań Autorskich. Tegoroczna edycja, która rozpocznie się 5 lipca, będzie poświęcona współczesnej literaturze ukraińskiej

Na MSA składa się szereg spotkań z autorami z Polski i ze świata. Przez miesiąc, począwszy od niedzieli 5 lipca, uczestnicy będą mieli szansę porozmawiać z ulubionymi twórcami.

W tym roku gośćmi specjalnymi będą literaci z Ukrainy podejmujący w swojej twórczości współczesne problemy tego państwa. Już pierwszego dnia festiwalu odbędzie się spotkanie „Historia oczyma kobiety”, podczas którego Oksana Zabużko opowie o trudnym losie kobiet na tle ukraińskich losów. W czwartek, 9 lipca gościem MSA będzie z kolei Ołeksandr Kłymenko. „Pisarz z konwersatorium”, będzie mówił o swoim specyficznym stylu, za pośrednictwem którego „stara się przekazać czytelnikowi iluzoryczność istnienia”. Dzień później będzie można posłuchać o twórczości „mistrzyni prozy feministycznej” – Jewheniji Kononenko, kijowskiej pisarki, eseistki, autorki książek dla dzieci, której ostatnia powieść poświęcona jest „miłości i poszukiwaniu własnej tożsamości w ostatnich latach istnienia imperium sowieckiego”. Następny tydzień otworzy spotkanie z Petrem Mi’dianką, poetą, laureatem Nagrody Szewczenki w 2012 roku. „Patriarcha poezji karpackiej” – jak Mi’diankę nazywają krytycy – w swojej twórczości maluje wielobarwny obraz językowy i kulturowy Zakarpacia. Do tematu kobiet ukraińskich i ich losu w kraju i poza jego granicami podczas spotkania autorskiego 27 lipca nawiąże także Natałka Śniadanko. Podczas MSA nie zabraknie spotkań nawiązujących do najnowszej historii Ukrainy i dramatycznych wydarzeń na wschodzie kraju. „Emigrant z Doniecka” , czyli piszący po rosyjsku Wołodymyr Rafiejenko, opowie polskim czytelnikom o Donbasie i politycznie usankcjonowanym miejscu kultury w tamtejszym społeczeństwie. Spotkanie odbędzie się 28 lipca.

W ramach MSA o swoich książkach opowiedzą także znani polscy pisarze. Spośród nich obecni będą najgłośniejsi twórcy młodego pokolenia, tacy jak Filip Springer (spotkanie odbędzie się w poniedziałek 13 lipca), który w swojej twórczości podejmuje problem współczesnej polskiej architektury i zagospodarowania przestrzeni publicznej, czy Ziemowit Szczerek (wtorek 28 lipca), fan i przedstawiciel tzw. dziennikarstwa gonzo. Problemy wykluczonych w Polsce poruszy podczas spotkania „Pisanie o niewidzialnych”, Iza Michalewicz. Rozmowa z dziennikarką i reporterką „Dużego Formatu” odbędzie się w piątek 10 lipca. O swojej głośnej książce „Mała Zagłada” wydanej w tym roku, opowie Anna Janko (środa 15 lipca). Na uwagę zasługują także dwa spotkania, których gośćmi będą Krzysztof Varga i Jacek Dehnel. „Anioł, turul, Varga” i „Język, matka, Dehnel” będą miały miejsce kolejno we wtorek 7 lipca i 22 lipca w środę. Na zakończenie festiwalu o miejscu kultury popularnej w Polsce będzie można podyskutować z Jakubem Żulczykiem, który pojawi się we wrocławskiej Mediatece we wtorek 4 sierpnia.

Oprócz pisarzy ukraińskich i polskich we Wrocławiu zagoszczą także twórcy z Czech i Słowacji, a wśród nich Maroš Krajňak, Michal Ajvaz, Karol Sidon, Jaroslav Rudiš, Tereza Boučková, Agda Bavi Pain, Kateřina Tučková, Jiří Hájíček czy Vlado Janček.

Miesiąc Spotkań Autorskich to coroczne międzynarodowe wydarzenie, organizowane w Polsce po raz piąty. Poza Wrocławiem odbywa się także w Brnie (po raz pierwszy w 2000 roku), Koszycach i Ostrawie, a od tego roku także we Lwowie. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Mediateka to działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu biblioteka multimedialna, powstała głównie z myślą o młodych odbiorcach. Działa od 2004 roku i ma swoją siedzibę przy placu Teatralnym 5.

Pełny program Miesiąca Spotkań Autorskich można znaleźć pod adresem:

http://www.msa.wroclaw.pl/2015/pl/program

 

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Komentarze

  • Brak komentarzy