318. Świecznik. Warszawa, złotnik Emil Radke. II ćwierć XIX w.
Świecznik. Warszawa, złotnik Emil Radke. II ćwierć XIX w. 1200,-
Srebro próby 12; wysokość 11 cm, podstawa 7,5 x 7,5 cm
Na postawie znaki złotnika: „E. Radke”, znak firmowy – półksiężyc z trzema gwiazdkami w owalnym polu oraz próba srebra „12”. Lichtarz na kwadratowej plincie, z kolistą stopą, krótkim trzonem z pierścieniem oraz półowoidalną tulejką z profitką. Na plincie, pierścieniu i poniżej profitki pasy klasycystycznej dekoracji roślinnej. Emil Radke (brat złotnika Gustawa, który po jego śmierci przejął zakład), urodzony ok. 1808 r., prowadzący zakład od początku lat 30. XIX w. przy ul. Miodowej w Warszawie, zmarł po 1860 r. Wyroby jego warsztatu ceniono za bardzo dobry poziom techniczny. Przetarcia dekoracji, ślady konserwacji, stan ogólny dobry.
Lit.: Srebra warszawskie XVIII i 1. połowy XIX wieku, katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie 1991, s. 140
Ilośc odsłon: 328