317. Sztućce z herbem Wazów. XIX w.
Sztućce z herbem Wazów. XIX w. 900,-
Srebro złocone; trzy sztuki; nóż (długość 17 cm), widelec (długość 15,5 cm), łyżka (długość 16,5 cm, czerpak owalny 4 x 3 cm)
W skład zespołu wchodzą: 1. łyżka do cukru z migdałowym czerpakiem; od spodu kartusz w labrach, z herbem Rzeczypospolitej, ze snopkiem Wazów pośrodku. Na czerpaku prostokątna cecha przypominająca francuską cechę ze znakiem „bigorne” oraz inne znaki (nieczytelne); 2. nóż do owoców; u nasady kartusz z orłem (bez korony). Ponadto cecha „bigorne” i dwie inne: z literą „N” oraz z orłem i trzema koronami; 3. widelec trójzębny. Na zewnętrznej stronie grawerunek rocaille’owy oraz znak typu „bigorne”. Od spodu kartusz z Pogonią oraz dwa znaki fantazyjne. Sztućce powstały zapewne w warsztacie galicyjskim w końcu XIX w. Znaki „bigorne” to francuskie cechy importowe z tego okresu. Przetarcia złocenia, stan dobry.
Ilośc odsłon: 302