247.
„Do broni! Tak wygląda wieś polska zajęta przez bolszewików”. Warszawa, b.r. (ok. 1920)
- 1 400,00 PLN
- J••K
- 1 300,00 PLN
- 1 200,00 PLN
„Do broni! Tak wygląda wieś polska zajęta przez bolszewików”. Warszawa, b.r. (ok. 1920); 45 x 30,8 cm. 1200,-
Plakat sygnowany: „F. Nieczuja Urbański”. Eugeniusz Nieczuja Urbański (1877-1955), artysta malarz, pracujący w I ćwierci XX w. (część źródeł podaje imię Franciszek). Litografia barwna wykonana w zakładzie W. Główczewskiego w Warszawie (zatarta sygnatura wzdłuż dolnego marginesu). Propagandowy plakat z okresu wojny polsko-bolszewickiej, przedstawiający ruiny kościoła na tle spalonej wsi – bolszewicy ukazani tu zostali jako wrogowie Kościoła i wiary. Ślad składania, drobne naderwania krawędzi, poza tym stan dobry.
Lit.: Katalog polskiego plakatu wojskowego, Centralna Biblioteka Wojskowa, Warszawa 2002, s. 58.
Ilośc odsłon: 376