203. Piwarski Jan Feliks. Kram malowniczy warszawski czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów obejmujące typy ludowe warszawskie i postronne... Warszawa 1855-1859.
Piwarski Jan Feliks. Kram malowniczy warszawski czyli obrazy miejscowe z ubiegłych czasów obejmujące typy ludowe warszawskie i postronne... Warszawa 1855-1859. Okładka (litografia), karta tyt. (litografia), tablic ryc. 20 (winno być 24, 19 litografii tonowanych, 1 miedzioryt), 50 cm, opr. płsk współcz. 14 000,-
Jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Jana Feliksa Piwarskiego (1794-1859), grafika, malarza, pedagoga. Artysta pełnił obowiązki kustosza Gabinetu Rycin przy Uniwersytecie Warszawskim; należał do pionierów techniki litografii w Polsce, osiągając w tej technice doskonałość wysoko cenioną przez współczesnych. Za jego najlepsze prace uważa się dwa albumy: „Album cynkograficzno-rysunkowe warszawskie” z 1841 r. oraz prezentowany „Kram malowniczy”, stanowiące dziś cenne źródło do ikonografii Warszawy połowy XIX w. Album zawiera sceny z życia codziennego miasta oraz charakterystyczne typy jego mieszkańców. Szczególne miejsce w tej galerii zajmują Żydzi – rzemieślnicy, handlarze, antykwariusze. Na okładce ukazany malowniczy „Dawny Pociejów” (okolice ratusza i ul. Senatorskiej, gdzie mieścił się „cały handel żydowski”). Litografie odbite w Cynkografii Banku Polskiego, zakładzie M. Fajansa, A. Pecqa, A. F. Dietricha oraz w Berlinie. Wszystkie prace sygnowane na kamieniu oraz suchym tłokiem autorskim. Brak plansz nr 1 i 2 z zeszytu 3 oraz plansz nr 2 i 6 z zeszytu 4. konserwacji. Rzadkie.
Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s. 65-68, poz. 243-266.
Ilośc odsłon: 462