Schmidtner Leonard. Zbiór celniejszych gmachów Miasta Stołecznego Warszawy częścią z natury zdjętych, a częścią podług istniejących planów rysowany i litografowany przez… [Warszawa 1823-1824. Litografia Daniela Knusmana], k. [1], tabl. ryc. 79 (w miejsce 80; litografie), 22,5 x 30 cm, opr. płsk współcz. ze złoc. tyt. na grzbiecie. 6000,-
Banach 110. Zbiór widoków elewacji i rzutów poziomych warszawskich pałaców, kościołów, domów, budowli publicznych, rządowych i wojskowych, wykonanych przez niemieckiego architekta i litografa Leonarda Schmidtnera (1799-1873). Litografie ukazały się w trzech poszytach w latach 1823-1824. Wydrukowano je w zakładzie litograficznym Daniela Knusmana – jednej z pierwszych i najbardziej wówczas popularnych litografii w Warszawie. Zbiór zawiera 79 tablic z litografiami o wymiarach ok. 18 x 26 cm, większość sygnowana: „L. Schmidtner”. Litografie przedstawiają najważniejsze budowle Warszawy z początku XIX w., m.in.: Zamek Królewski, Łazienki, Pałac Saski, Pałac Tyszkiewiczów, Pałac Krasińskich, Arsenał, Koszary Gwardii, Koszary Artylerii, Rogatki (Mokotowskie, Wolskie, Jerozolimskie), Pałac Namiestnikowski, Belweder, Pałac Prymasowski, Ratusz, Mennicę, Obserwatorium Astronomiczne, Pałac Tepera, Uniwersytet Warszawski, kościoły (św. Aleksandra, Ewangelicki, św. Krzyża, Karmelitów, Bernardynów), Pałac Paca, Królikarnię, Szpital Dzieciątka Jezus. Jako pierwszą w oferowanym egzemplarzu wprawiono, wydaną jako ostatnią w zbiorze, rycinę przedstawiająca elewację kościoła katedralnego w Wilnie [!]. Brak 1 ryciny. Jedno z najważniejszych źródeł architektonicznych i ikonograficznych do historii XIX-wiecznej Warszawy. Stan bardzo dobry.
Lit.: I. Tessaro-Kosimowa, Warszawa w starych albumach, Warszawa 1978, s. 44-51 (tu informacja o oferowanym egzemplarzu z księgozbioru Zawadzkiego)
Ilośc odsłon: 349