Rocznik Woyskowy Królestwa Polskiego na rok 1827. Warszawa 1827. W Drukarni Woyskowey, s. [6], 279, tabl. ryc. 15 (litografie ręcznie kolor.), 18 cm, opr. wydawnicza z epoki, safian z tłocz. i złoc., brzegi kart złoc. 6000,-
Z księgozbioru Kazimierza Stronczyńskiego (pieczątka). Wydanie luksusowe z 15 tablicami w barwnej litografii. Zawiera obsadę oficerską armii Królestwa Polskiego: Naczelny Wódz, Generałowie; Pułkownicy i podpułkownicy; Majorowie; Oficerowie nie będący w służbie; Adiutanci polowi; Sztab Główny; Kwatermistrzostwo Generalne; Komendanci Twierdz, Miast i Adiutanci Placów; Poczty do wymiany dezerterów; Sztab Gwardii Królewskiej; Pułk Strzelców Konnych Gwardii; Pułk Grenadierów Gwardii; Bateria pozycyjna; Piechota (Sztab, Dywizje, Brygady, Pułki); Jazda i Korpus Żandarmerii (Sztab, Dywizja Strzelców Konnych, Brygady, Pułki, Korpus Żandarmerii); Korpus Artylerii i Inżynierów (Lista Starszeństwa Oficerów Artylerii; Sztab, Brygada Lekka, Artyleria Piesza, Korpus Rakietników, Artyleria Garnizonowa, Korpus Inżynierów, Batalion Saperów, Korpus kadetów w Kaliszu, Korpus pociągu); Oficerowie na Reformie; Komisja Rządowa Wojny; Kapelani, Lekarze, Korpus Inwalidów i Weteranów. Na końcu obszerny indeks. Luksusowa oprawa z epoki (określana przez A. Birkenmajera jako oprawa wydawnicza): safian, grzbiet płaski podzielony złotymi liniami na sześć pól, w dwóch polach tytulatura i rok, w zwierciadle przedniej okładziny tłocz. złotem Orzeł Królestwa Polskiego (wariant II), lica zamknięte tłoczoną na ślepo ozdobną bordiurą i pojedynczą złotą linią, brzegi kart złocone. Egzemplarze oprawiane przez najlepszych ówczesnych polskich introligatorów na polecenie wielkiego księcia Konstantego przesyłane były w darze panującym oraz zapewne członkom domu carskiego, a także obdarowywano nimi generałów (Birkenmajer). Kazimierz Jakub Stronczyński (1809-1896), historyk, numizmatyk, sfragistyk, paleograf, znawca architektury, kolekcjoner, senator Królestwa Polskiego, jeden z najważniejszych badaczy polskiej numizmatyki średniowiecznej (twórca jej podstaw). K. tyt. w starannej kopii. Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie.
Lit.: A. Birkenmajer, Rocznik wojskowy Królestwa Polskiego 1817-1830, Kraków 1929.
Ilośc odsłon: 465