0. Wilczyński Jan Kazimierz. Herbarz starodawnej szlachty podług heraldyków polskich z dopełnieniem do czasów obecnych. Paryż 1858-1880.
Wilczyński Jan Kazimierz. Herbarz starodawnej szlachty podług heraldyków polskich z dopełnieniem do czasów obecnych. Paryż 1858-1880. B.w. Druk. J. Claye; E. Martinet i A. Reiffa, frontispis (chromolitografia), 17, [3]; 27; 19; 15; 15; 24; 8; 8; 7; 8; 4; 7; 8; 16; 15; 10; 12; 8; 8, tabl. ryc. 24 (22 chromolitografie i 2 staloryty), 30,5 cm, płsk z tłocz. i złoc.
Herbarz rodzin litewskich Jana Kazimierza Wilczyńskiego (1806-1885), wileńskiego lekarza, kolekcjonera i wydawcy słynnego „Albumu Wileńskiego”. Dzieło ilustrują 22 efektowne tablice herbów wykonane w paryskim zakładzie Lemerciera (Brama albo Ogiński, Plater, Leliwa, Kaszyców, Nałęcz, Korwin albo Ślepowron, Ostoja (2 szt.), Roch Trzeci, Pobóg (2 szt.), Półkozic, Podberski, Abramowicz, Zadora, Węcławowicz, Leliwa, Sapiehów, Jastrzębiec, oraz Syrokomla, Gozdawa i Lubicz [w wersji bez tła]). Ponadto portrety: gen. Ludwika hr. Paca (1778-1835) w stalorycie, stanowiący ślad po nieopracowanej genealogii Paców, a także księcia Kazimierza Sapiehy (1757-1798) (fundatorką dzieła była Ludwika ks. Sapieha). Część tekstowa zawiera 18 (w miejsce 19) monografii genealogicznych (Ogińscy, Broel-Plater, Czapscy, Kaszycowie, Nałęcz-Gorscy, Kossakowscy, Dowmont-Siesiccy, Meysztowiczowie, Chomińscy, Dowmont-Siesiccy, Lachowiccy-Czechowicz, Umiastowscy, Horwattowie, Wolscy, Druccy-Podberescy, Burczak-Abramowiczowie, Dowgiałło, Węcławowiczowie, Siegniew-Słotwińscy). J. K. Wilczyński jest autorem 7 monografii. Pozostałe teksty opracowali: Leonard Chodźko (3), Mikołaj Malinowski (7) i Julian Bartoszewicz (1), którzy należeli do „najtęższych piór współczesnych i znawców w dziedzinie genealogicznej”. Brak monografii Sapiehów (dołączone jej fragmenty, przycięte strony 2-6, 57-63 [podwójne]) oraz 3 tabl. Egz. kompletne nie zdarzają się w zasobach bibliotecznych, dzieło było wydawane w zeszytach. Przebarwienia i zażółcenia papieru, niewielkie naddarcia grzbietu. Wielka rzadkość.
Ilośc odsłon: 720