0. Straszewicz Józef. I Polacchi della rivoluzione del 29 Novembre 1830. T. 1-2 (w 2 wol.). Capolago 1833-1834
Straszewicz Józef. I Polacchi della rivoluzione del 29 Novembre 1830. T. 1-2
(w 2 wol.). Capolago 1833-1834. Tipografiae Libreria Elvetica, s. 546, portretów 57 (litografie); s. 387, portretów 38 (litografie), 23,5 cm, opr. jednolita z epoki płsk z bogatymi złoc. na grzbiecie.
Egzemplarz kompletny. Włoska edycja największego dzieła Józefa Straszewicza (1801-1838), działacza politycznego, wydawcy, który poświęcił całe swoje życie na wygnaniu propagowaniu spraw polskich (przyczynił się m.in. do rozsławienia imienia Emilii Plater, publikując trzykrotnie jej biografię). Dzieło zawiera 95 litografii portretowych oraz krótkie życiorysy ponad 100 uczestników powstania listopadowego (m.in. Józef Sowiński, Józef Chłopicki, Józef Dwernicki, Józef Bem, Piotr Wysocki, Dezydery Chłapowski, Joachim Lelewel, Jan Skrzynecki, Emilia Plater, Adam Jerzy Czartoryski). Elegancka jednolita oprawa z epoki w brązowe półskórki, grzbiety podzielone na sześć pól, w dwóch polach złocona tytulatura i numeracja tomu, papier okładek marmurkowany. Na kartach miejscami drobne zażółcenia i ślady zawilgocenia, poza tym stan bardzo dobry. Ryciny mocno odbite. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 737