0. Sobieszczański Franciszek Maksymilian. Wiadomości historyczne o sztukach pięknych w dawnej Polsce, zawierające opis dziejów i zabytków budownictwa. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1847-1849
Sobieszczański Franciszek Maksymilian. Wiadomości historyczne o sztukach pięknych w dawnej Polsce, zawierające opis dziejów i zabytków budownictwa. T. 1-2 (w 2 wol.). Warszawa 1847-1849. Nakładem i drukiem S. Orgelbranda, frontispis (chromolitografia), s. [12], VII, [1], 326, [2], tabl. ryc. 22 (litografie, w tym 2 rozkł. i 2 ręcznie kolor.); frontispis (chromolitografia), s. [8], 409, [1], tabl. ryc. 16 (litografie), 21,5 cm, opr. jednolita z epoki płsk z bogatymi złoc. i tłocz. na grzbiecie, brzegi kart barwione, zach. oryg. okł. brosz.
Wydanie 1. Główna praca naukowa w dorobku Franciszka Maksymiliana Sobieszczańskiego (1814-1878) i pierwsza w literaturze polskiej synteza historii sztuki polskiej. Dzieło ozdobione dwoma efektownymi, barwnymi frontispisami (po raz pierwszy użyto do uzyskania koloru technikę chromolitografii) i 38 litografiami Wincentego Smokowskiego (1797-1876) wykonanymi w Cynkografii Banku Polskiego, przedstawiającymi zamki, pałace, budowle, nagrobki, przedmioty sztuki użytkowej, rzeźby. Egzemplarz z księgozbioru ks. Jana Cesarza (pieczątki), który w 1942 r. poniósł śmierć męczeńską w Dachau. Naklejka – „Hieronim Wilder Polski Antykwariat Naukowy...”. Hieronim Wilder (1876-1941) – polski historyk sztuki, antykwariusz, bibliofil. Przetarcia grzbietów, w tomie 2 niewielkie pęknięcia grzbietu. Zaplamienia i zażółcenia kart, podkreślenia i marginalia ołówkiem, poza tym stan dobry. Komplet rycin.
Ilośc odsłon: 738