0. [Piwarski Jan Feliks]. Wnętrza zbrojowni warszawskiej. Ryt. F.K. Dietrich wg J.F. Piwarskiego, k. tyt. (litografia), tabl. ryc. 4 (akwatinta z akwafortą, kolorowane w epoce). Warszawa 1829 r.
[Piwarski Jan Feliks]. Wnętrza zbrojowni warszawskiej. Ryt. F.K. Dietrich wg J.F. Piwarskiego, k. tyt. (litografia), tabl. ryc. 4 (akwatinta z akwafortą, kolorowane w epoce). Warszawa 1829 r., oprawa ochronna pap.
Ryciny z pierwszego wydania skonfiskowanego przez cenzurę, z przedstawieniami warszawskiego Arsenału. Ukazują kolejno: 1. Salę Jazdy(na parterze); 2. Salę Środkową(na piętrze, gdzie złożono mundur polski cara Aleksandra I); 3. Salę Piechoty (także na piętrze); 4. Widok zewnętrzny(od ulicy Długiej). Wszystkie tablice z oryginalnym kolorowaniem, opatrzone opisem po polsku i francusku oraz sygnowane, o wym. 30,5 x 38,0 cm. Rytował Fryderyk Krzysztof Dietrich (1779-1847), grafik pochodzący z Niemiec, od 1819 r. pracujący w Polsce. Jako pierwszy na naszych ziemiach zastosował technikę akwatinty. Autorem rysunków i wydawcą był Jan Feliks Piwarski (1794-1859). Na ozdobnej karcie tytułowej (litografowanej przez Kajetana Jaskierskiego) dedykacja wydawcy – Piwarskiego dla komendanta Arsenału Ignacego Ledóchowskiego, pułkownika artylerii Królestwa Polskiego (uwiecznionego w postaci jednonogiego oficera wchodzącego do Sali Środkowej). Wnętrza zbrojowni, urządzone na wzór wiedeński, gromadziły także broń i pamiątki historyczne (m.in. lance szwadronu Jana Kozietulskiego, bohatera spod Somosierry – patrz poz. 131-133). Po upadku powstania listopadowego nakład został skonfiskowany i zniszczony na polecenie cenzury w 1832 r., a posiadanie i rozpowszechnianie odbitek było zakazane i groziło zsyłką. Karta tytułowa większa niż pozostałe plansze (30,5 x 38,5 cm). Karta tyt. i tabl. 1 z zażółceniami, tabl. 2 w stanie dobrym, w 3 niewielki ubytek marginesów, tabl. 4 z przebarwieniami. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 826