0. Niemcewicz Julian Ursyn. Śpiewy historyczne z muzyką i rycinami. Warszawa 1816.
Niemcewicz Julian Ursyn. Śpiewy historyczne z muzyką i rycinami. Warszawa 1816. W Drukarni Nro 646. przy Nowolipiu, s. 441, [9], tabl. ryc. 33 (miedzioryty, w tym 1 rozkł.), tabl. nut 34 (miedzioryty, w tym 1 rozkł.), 19,5 cm, opr. luksusowa XIX-wieczna skóra z bogatymi złoc., brzegi kart złoc.
Wydanie 1. Najgłośniejsza książka Juliana Ursyna Niemcewicza (1758-1841), a zarazem jedna z najpopularniejszych książek polskich XIX wieku. Zbiór 33 pieśni opiewających ważne wydarzenia z historii Polski. Przy pieśniach tablice z nutami. Dzieło ozdobione miedziorytami ukazującymi sceny historyczne z dziejów Polski. Niemcewicz przedstawił okres od Piasta do Jana III, włączając cztery utwory pisane wcześniej i dodając w 1814 r. wiersz żałobny pt. „Pogrzeb ks. Józefa Poniatowskiego”. Ilustracje w większości były dziełem amatorskim kilku pań z arystokracji warszawskiej, tylko niewielką ich część dostarczyli zawodowi artyści (głównie nadworny malarz Puław J. Z. Frey). Autorami muzyki byli znani kompozytorzy, m.in. Karol Kurpiński. W ciągu siedmiu miesięcy cały nakład (1500 egz.) został całkowicie wyczerpany. Adam Jerzy Czartoryski twierdził, że: „Ze wszystkich dzieł Niemcewicza żadne nie miało tyle wziętości i pokupu i tyle chwały mu nie zjednało, jak „Śpiewy historyczne”. Nikt nie śmiał nie znać książki Niemcewicza”. Oprawa luksusowa XIX-wieczna: skóra czerwona, grzbiet podzielony na pięć pól, w jednym polu złocona tytulatura, w pozostałych złocone kasetony, w zwierciadle lica okazały dwudzielny herb Rzeczypospolitej z Orłem i Pogonią, nad i pod herbem złocona tytulatura. Nieznaczne przetarcia i zaplamienia skóry, na karcie tytułowej zapiski własnościowe, poza tym stan dobry. Kompletny egzemplarz w efektownej oprawie.
Ilośc odsłon: 904