0. [Powstanie listopadowe]. Nowicki Emilian Klemens. Odeymowanie członkow. Obiaśnione trzydziestą trzema tablicami wzorów rytych i zbiorem historycznych narzędzi. Warszawa 1831.
[Powstanie listopadowe]. Nowicki Emilian Klemens. Odeymowanie członkow. Obiaśnione trzydziestą trzema tablicami wzorów rytych i zbiorem historycznych narzędzi. Warszawa 1831. B.w., k. [4], s. 136, tabl. ryc. 26 (litografie, w tym 7 rozkł.), 33 cm, opr. kart.
Podręcznik chirurgii z okresu powstania listopadowego. Syntetyczna praca poświęcona amputacjom kończyn, przygotowana na zamówienie Rządu Narodowego w trakcie trwania wojny polsko-rosyjskiej, z przeznaczeniem dla chirurgów wojskowych. Napisana przez Emiliana Klemensa Nowickiego (1791-1876), dyrektora kliniki chirurgicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor tłumaczy, że przekazuje przede wszystkim wiadomości podstawowe i praktyczne, wskazuje też na niedociągnięcia wynikające z krótkiego czasu (otrzymał od władz dwa miesiące na napisanie dzieła) i braku dostępu do części bibliografii. Dzieło ilustruje 26 litograficznych tablic – wszystkie egzemplarze, wbrew tytułowi, mają taką ich liczbę (nie odbito tablic z piłami i nożami). Opr.: kart. oklejony pap. marm. Ubytki pap. opr., drobne zagniecenia i zagięcia, poza tym stan dobry. Komplet tablic. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 718