0. Wyspiański Stanisław (1869-1907) – Portret przyjaciela, malarza Zygmunta Badowskiego. 1898 r.
Wyspiański Stanisław (1869-1907) – Portret przyjaciela, malarza Zygmunta Badowskiego. 1898 r.
Pastel, papier; 47,0 x 30,5 cm (w świetle oprawy)
Sygnowany monogramem: „SW” oraz data „1898”. Stanisław Wyspiański – jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów epoki Młodej Polski, dramatopisarz, poeta, twórca nowoczesnego teatru, malarz i grafik. Portret młodego mężczyzny z paletą – przyjaciela artysty, malarza Zygmunta Badowskiego (1875-1959). Badowski w latach 1894-1900 studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w ASP (był uczniem W. Łuszczkiewicza i A. Dauna, a następnie L. Wyczółkowskiego). Właśnie podczas nauki w Krakowie powstał oferowany portret, narysowany przez przyjaciela w typowej dla epoki technice pastelu. Stan dobry, oprawiony w ramę. Patrz poz. 225 (rysunek Badowskiego).
Ilośc odsłon: 751