0. Zakrzewski Władysław (1903-1944) – „Gmach Izby Skarbowej w Katowicach”. 1937 r.
Zakrzewski Władysław (1903-1944) – „Gmach Izby Skarbowej w Katowicach”. 1937 r.
Akwaforta; 26,5 x 16,0 (pl. 33,0 x 25,4)
Sygnowana ołówkiem: „Zakrzewski”. Władysław Zakrzewski – malarz i grafik, związany ze środowiskiem krakowskim, uczeń J. Pankiewicza i J. Wojnarskiego. W latach 30. wydał tekę „Śląsk w miedziorytach”, w której zamieścił oferowaną pracę. Gmach Izby Skarbowej w Katowicach (wzniesiony w latach 1929-1934 według projektu Stefana Bryły) uznawany był za czołowy przykład architektury modernistycznej w Polsce. Był także najwyższym (obok warszawskiego Prudentialu) budynkiem ówczesnej Rzeczypospolitej. Równomierne przebarwienie papieru, poza tym stan dobry. Doskonały przykład stylu art déco w grafice.
Ilośc odsłon: 876