0. Ziarnko Jan (ok. 1575 – ok. 1630) według – Żywot świętego Jakuba (zespół 15 rycin). 1615 r.
Ziarnko Jan (ok. 1575 – ok. 1630) według – Żywot świętego Jakuba (zespół 15 rycin). 1615 r.
15 miedziorytów; każdy ok. 13,5 x 18,0 (na 15 zszytych kartach 18,8 x 25,5)
Zespół 15 rycin ukazujących żywot świętego Jakuba Starszego (na jednej rycinie od 1 do 4 scen, od uzdrowienia teściowej świętego Piotra, poprzez nawrócenie czarnoksiężnika Hermogenesa w Jerozolimie, po męczeńską śmierć); poniżej objaśnienia po łacinie i numery (od 1 do 15). Na pierwszej karcie sygnatura: „J. Ziarnko Pinxit.”. Autorem wzorów do miedziorytów był Jan Ziarnko (ur. we Lwowie; we Francji znany jako Jean le Grain), pierwszy polski artysta, który odnosił sukcesy poza naszym krajem. W 1596 r. notowany był jako wyzwolony mistrz w lwowskim cechu malarzy katolickich. Swoje prace często podpisywał jako „Polonus” lub „Leopoliensis”. W oferowanym zbiorze brak plansz nr 16 i 17 oraz frontispisu z dedykacją dla Jakuba Sobieskiego (ojca króla Jana III Sobieskiego, który w młodości odbył podróż po Europie i odwiedził m.in. Paryż). Przygotowanie cyklu graficznego poświęconego życiu i męczeństwu świętego Jakuba mogło się wiązać z rosnącym wówczas jego kultem oraz ożywionym ruchem pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. Drobne zabrudzenia szerokich marginesów, niewielkie uszkodzenia ostatniej karty. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 853