0. Wyczółkowski Leon (1852-1936) – Portret Teodora Koscha. 1920 r.
Wyczółkowski Leon (1852-1936) – Portret Teodora Koscha. 1920 r.
Litografia w tonie sangwiny, kolorowana akwarelą, papier jasnokremowy; 37,0 x 32,0 (w świetle oprawy)
Sygnowana: „próbna litogr. ręcznie kolor. [...] L. Wyczółkowski 1920”. Praca jednego z najwybitniejszych polskich grafików i malarzy Leona Wyczółkowskiego, profesora ASP w Krakowie i Warszawie. Artysta, po porzuceniu twórczości malarskiej, zajmował się wyłącznie grafiką, najchętniej litografią. Portret Teodora Koscha (1872-1964), krakowskiego adwokata i działacza społecznego, jednego z najwybitniejszych cywilistów zaboru austriackiego. T. Kosch prowadził sprawy majątkowe m.in. Ignacego Paderewskiego i Henryka Sienkiewicza. Był także wybitnym kolekcjonerem i znawcą sztuki, zaprzyjaźnionym z wieloma artystami krakowskimi, szczególnie z Leonem Wyczółkowskim (podróżował z nim do Holandii, Anglii, Irlandii i Belgii; jako jeden z pierwszych napisał opracowanie dorobku artysty), który go portretował kilkakrotnie w różnych technikach. Stan dobry, oprawiona w ramę. Odbitka warsztatowa, niedokończona. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 930