0. Kulisiewicz Tadeusz (1899-1988) – „Biedacy”. 1931 r.
Kulisiewicz Tadeusz (1899-1988) – „Biedacy”. 1931 r.
Drzeworyt; 29,8 x 21,0 (pl. 35,5 x 27,0)
Sygnowany ołówkiem: „Kulisiewicz”, „Biedacy”. Tadeusz Kulisiewicz, uczeń Skoczylasa, wybitny grafik i rysownik, profesor ASP w Warszawie. Należał do Związku Polskich Artystów Grafików oraz do Rytu. Grafikę uprawiał w latach 1927-1936 – były to wyłącznie drzeworyty langowe. Rycina pochodzi z wydanej w 1931 r. teki „Szlembark”, poświęconej mieszkańcom niewielkiej wsi w Gorcach, z którą artysta był przez wiele lat związany. Kulisiewicz, inaczej niż jego nauczyciel – Skoczylas, ukazywał górali nie poprzez dekoracyjny folklor, ale jako zmęczonych ciężką pracą ludzi. Drobne uszkodzenia marginesu, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 851