0. [Warszawa] – „Varsovie”. Rys. Z. Vogel. 1822
[Warszawa] – „Varsovie”. Rys. Z. Vogel. 1822 r
Akwaforta kolorowana; 39,5 x 67,0 (widok); pl. 48,0 x 69,5 cm
Panorama Warszawy od strony Pragi. Na praskim brzegu drewniane zabudowania, na drodze załadowane wozy konne zmierzające ku przystani. Na Wiśle barki, tratwy i żaglowce. Sygnowana na rycinie: „Joh. Fischbach 1822”. Pod ryciną: „Dessiné d’après nature par le Chevalier S. Vogel prof. à L’Université R le de Varsovie”. Według akwareli znanego malarza Warszawy Zygmunta Vogla (1764-1826), akwafortę sporządził wiedeński grafik Johann Fischbach (1797-1871). Rycina wydana po raz pierwszy przez wiedeńską Artarię w 1822 r. należy do najbardziej znanych, kopiowanych i naśladowanych widoków Warszawy I połowy XIX w. Oferowana odbitka z oryginalnej płyty pochodzi z niedatowanego, późniejszego wydania. Zażółcenie papieru, rycina naklejona na karton starej oprawy 64,5 x 83,0 cm. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 744