0. [Warszawa] – „Varsovie, Ville Capitale de la Pologne. Warschau, die Haupt-Stadt in Polen”. G. B. Probst. XVIII w.
[Warszawa] – „Varsovie, Ville Capitale de la Pologne. Warschau, die Haupt-Stadt in Polen”. G. B. Probst. XVIII w.
Miedzioryt kolorowany ręcznie w epoce; 31,0 x 42,5 (pl. 33,5 x 45,5)
Panorama Warszawy widziana z drugiego brzegu Wisły, od pałacu w Wilanowie, przez Ujazdów, zabudowania Krakowskiego Przedmieścia (m.in. kościół Św. Krzyża), Zamek Królewski, Stare i Nowe Miasto (z licznymi kościołami), po Żoliborz (Joli Bord, koszary koronne na terenie późniejszej cytadeli). Poniżej widoku objaśnienia ważniejszych budowli po francusku i niemiecku, przedzielone tarczą z polskim Orłem. Wzdłuż górnego marginesu odwrócony tytuł (do odczytania w specjalnych przyrządach optycznych). Rycina sygnowana wzdłuż dolnego marginesu – dzieło Georga Balthasara Probsta, augsburskiego rytownika i wydawcy. Niewielki ubytek pap. w części centralnej, zabrudzenia, stan dobry. Bardzo rzadkie – dostępna literatura nie notuje.
Ilośc odsłon: 684