0. [Warszawa] – „Plan de Varsovie”. G. A. Rizzi Zannoni. 1772 r
[Warszawa] – „Plan de Varsovie”. G. A. Rizzi Zannoni. 1772 r.
Miedzioryt; 37,0 x 56,0 (pl. 43,5 x 62,0)
Odbitka próbna (bez napisów w kartuszu tytułowym, z niedokończonym planem miasta). W centralnej części zarys planu XVIII w. Warszawy z pustą draperią (częścią kartusza tytułowego). Poniżej podłużna panorama miasta od strony Wisły „Vue de Varsovie du côté de la Vistula” (5,0 x 39,0), z opisanymi ważniejszymi pałacami i rezydencjami magnackimi (od Zamku Ujazdowskiego po Joli-bord – Żoliborz). Wokół planu 17 widoków najpiękniejszych budowli stolicy, m.in. Pałac Saski, Brühla, kościół Św. Krzyża. Pomniejszona wersja planu M.P. de Tirregaille’a z 1762 r., dołączona do atlasu Polski „Carte de la Pologne”, wydanego w Paryżu w 1772 r. (opracował Giovanni Antonio Rizzi Zannoni (1736-1814) – włoski kartograf działający w Paryżu). Rytowali N. Chalmandrier i J. Arrivet. Po konserwacji, marginesy dorobione. Jedna z piękniejszych i najbardziej znanych warszawskich rycin. Niezwykle rzadka odbitka próbna!
Ilośc odsłon: 697