0. [Pomniki i groby królów polskich w Krakowie]. Monumenta Regum Poloniae Cracoviensia. Cura supremi Magistratum Institutionis Publicae Regni Poloniae publicata. Petropoli (Petersburg) 1851
[Pomniki i groby królów polskich w Krakowie]. Monumenta Regum Poloniae Cracoviensia. Cura supremi Magistratum Institutionis Publicae Regni Poloniae publicata. Petropoli (Petersburg) 1851. B.M. Wolff , karta tyt. (akwatinta, akwaforta), frontispis (litografia), tabl. ryc. 22 (winno być 23; akwatinty, akwaforty), 61,0 x 47,0 cm, opr. ppł. (na lico naklejona dawna opr. sk.).
Wydanie 2. Monumentalne wydawnictwo prezentujące nagrobki władców Polski od Leszka Czarnego do Jana III Sobieskiego, znajdujące się w katedrze na Wawelu oraz w krakowskich kościołach Dominikanów i Franciszkanów. Osobna karta przedstawia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w czasie zwiedzania podziemi w 1787 r. Na karcie tytułowej ukazano panoramę Krakowa z kopcem Kościuszki na pierwszym planie. Pomysł tego wydawnictwa powstał w 1814 r. podczas porządkowania podziemi katedralnych – wówczas Michał Stachowicz (1768-1825), malarz i grafik krakowski, spędził dwa miesiące sporządzając artystyczną dokumentację zabytków. Rysunki Stachowicza na miedź przeniósł Fryderyk Krzysztof Dietrich (1779-1847), specjalnie sprowadzony z Niemiec grafik. Dietrichowi pomagali Jakub Sokołowski (uzupełniał rysunki Stachowicza), Jan Feliks Piwarski (pomoc przy rytowaniu tablic) oraz Zygmunt Vogel. Pierwsze wydanie ukazało się w latach 1822-1827. 24 płyty miedziorytnicze złożono w Bibliotece Publicznej, skąd po upadku powstania zostały przewiezione do Petersburga. Ponieważ dzieło było rzadkie i poszukiwane, w 1851 r. z inicjatywy petersburskiego księgarza Bolesława Maurycego Wolff a ukazało się powtórne wydanie. Odbitki wykonano w Paryżu, całość poprzedzając kartą z litografią cenionego warszawskiego grafika Maksymiliana Fajansa (1827-1890). Brak ryciny ukazującej wnętrze katedry na Wawelu. Ślady zalania przy grzbiecie i nieduże charakterystyczne plamki, kilka kart po konserwacji. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 1080