0. Nolhac Pierre de. Louis XV et Marie Leczinska. Paris (Paryż) 1900.
Nolhac Pierre de. Louis XV et Marie Leczinska. Paris (Paryż) 1900. Goupil et Cie, s. [12], 189, [7], tabl. ryc. 41 (heliograwiury, w tym 1 kolorowa), winietki, finaliki 8 (heliograwiury), 33 cm, luksusowa opr. z epoki z pracowni Luciena Durvanda, skóra, brzegi k. złoc.
Wydano 1000 numerowanych egzemplarzy bibliofilskich, drukowanych na papierze z manufaktury w Rives (egz. nr 378). Biografi a króla Ludwika XV i królowej Marii Leszczyńskiej, córki Stanisława Leszczyńskiego. Dzieło ilustrowane 49 heliograwiurami. Luksusowa oprawa dla niewielkiej części nakładu, wykonana przez Luciena Durvanda oraz J. Fau (tłok złotem na obu licach): skóra czerwona, grzbiet sześciopolowy, w jednym polu złocona tytulatura, w pozostałych lilie heraldyczne królów francuskich, na licach bordiury złożone z barokowych ornamentów, w zwierciadłach obu lic odwzorowanie superekslibrisu heraldycznego Marii Leszczyńskiej jako królowej Francji (złączone tarcze z Liliami Burbonów i Wieniawą Leszczyńskich w centrum herbu Rzeczypospolitej). L. Durvand (1852-1924), wybitny introligator paryski, specjalizujący się w oprawach luksusowych i artystycznych, odznaczony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 r. Zachowana oryg. okładka brosz., ekslibris H. Houyveta. Na nielicznych kartach drobne przebarwienia, poza tym stan bardzo dobry. Bibliofi lska edycja polonicum w oprawie będącej wspaniałym przykładem francuskiego kunsztu introligatorskiego przełomu XIX i XX w. Piękny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 914