0. Oleszczyński Antoni. Rozmaitości Polskie. Album Oleszczyńskiego. B. m. (Paryż), b. r. (1832-1833)
Oleszczyński Antoni. Rozmaitości Polskie. Album Oleszczyńskiego. B. m. (Paryż), b. r. (1832-1833). B. w., tabl. ryc. 44 (staloryty), 30 cm, opr. z epoki skóra ze złoc. tyt. na grzbiecie oraz licu i ślepymi tłocz. na okł., brzegi kart złoc.
Teka rycin wydana na emigracji w Paryżu pod podwójnym tytułem polsko-francuskim „Rozmaitości Polskie – Variétés Polonaises”. Znane egzemplarze tego albumu mają różną liczbę rycin. Album ten stanowi najwybitniejsze osiągnięcie artystyczne Antoniego Oleszczyńskiego (1794-1879). Autor, jeden z najznakomitszych sztycharzy polskich, specjalizujący się w technice stalorytniczej, całe życie poszukiwał, gromadził i odtwarzał na rycinach dostępne mu pamiątki narodowe. I tak już w czasie studiów w Petersburgu dokonywał przerysów z kodeksów zrabowanych w Polsce, m.in. iluminacji z byłych zbiorów Biblioteki Załuskich. Jak pisze A. Banach: „Oleszczyński wykorzystywał każde miejsce ryciny, nawet bordiurę czy szczegół architektoniczny, aby umieścić polską postać, fragment polski, albo choćby polski napis, to dlatego, że zdawał sobie sprawę, iż ryciny jego będą na dalekiej obczyźnie elementarzem patriotyzmu, biblią polskości, relikwią” (s. 144-145). Niniejszy album zawiera portrety, sceny historyczne, widoki oraz precyzyjne wizerunki historycznych obiektów sztuki polskiej. Gdzieniegdzie zażółcenia i zabrudzenia pap. Otarcia opr., poza tym stan dobry. Duża rzadkość antykwaryczna.
Ilośc odsłon: 1049