serdecznie zapraszamy na 68 Aukcję Książek i Grafiki Antykwariatów Warszawskich Lamus w dniu 23 listopada 2024 r., która przeprowadzona zostanie na portalu secretera. Katalog w wersji pdf będzie do pobrania pod adresem lamus.pl/katalog od początku listopada.
Wystawiamy wiele cennych obiektów, w tym starodruki oraz książki z XIX i XX wieku z dziedziny historii, literatury, regionaliów, książki ilustrowane oryginalnymi grafikami oraz książki w pięknych oprawach. W ofercie ponadto: rękopisy, dawne mapy Polski i widoki miast, grafika artystyczna, fotografie.
Zapraszamy, Hanna i Andrzej Osełko.
Państwa szczególnej uwadze polecamy:
Starodruki
F. de Chassepol. Historia wezyrów. 1676. Z rytowaną panoramą bitwy pod Chocimiem.
T. Czacki. O litewskich i polskich prawach. 1800-1801. Z ilustracjami A. Orłowskiego.
J. Heweliusz. Opisanie Księżyca. 1647. Z 25 miedziorytami autora.
S. Neugebauer. Portrety władców Polski. 1620. Z odręczną dedykacją autora.
P. Skarga. Żywoty świętych. 1644.
M. Wielhorski. O przywróceniu dawnego rządu. 1775. Z księgozbioru Wettynów.
Słownik z biblioteki Rozalii z Chodkiewiczów Lubomirskiej (jedynej Polki ściętej podczas rewolucji francuskiej).
Książki w pięknych oprawach renesansowych.
Rękopisy
Dokumenty wystawione przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, m.in. dyplom nobilitacji z czasów obrad Sejmu Czteroletniego.
August II Mocny. Uniwersał w sprawie zwołania pospolitego ruszenia. Dan w Malborku, 1703.
Rękopisy bohaterów walk o niepodległość w XIX w., m.in. listy generała Józefa Bema.
Zaproszenie na ślub Henryka Sienkiewicza z Marią Wołodkowiczówną. 1893.
Dokumenty Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, z autografami prezesa, Henryka Sienkiewicza. 1915.
37. S. Cumiranus. Oprawa krakowska. 1558.
5. T. Czacki. Prawo polskie i litewskie. 1800.
Atlasy i mapy
G. A. Rizzi-Zannoni. Kieszonkowy atlas świata. 1762. Z 29 kolorowanymi ręcznie miedziorytami.
P. Bertius. Rzadka, wczesna mapa Ameryk (Północnej i Południowej). 1627.
J. F. Endersch. F. Hampe. Mapa Żuław Wiślanych. 1753.
Mapy: Rzeczypospolitej, Pomorza Zachodniego, Śląska, Ukrainy i Rosji.
Widoki miast
F. B. Werner. Monumentalna panorama Elbląga. 1730. Piękne kolorowanie.
F. B. Werner. Monumentalna panorama Torunia. 1730.
P. F. Tardieu. Warszawa czasów stanisławowskich. 1790.
Widoki: Kalwarii Zebrzydowskiej (G. Braun, F. Hogenberg); Krakowa (J. Brydak); Rzymu (L. Rossini).
100. F. B. Werner. Monumentalna panorama Elbląga. Ok. 1730.
Portrety i sceny historyczne
J. Pichler. Słynny portret Stanisława Augusta z tekstem Konstytucji 3 Maja. 1791.
J. H. Loeschenkohl. Apoteoza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 1791.
Portrety królewskie: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński, August III Sas.
Grafika artystyczna
P. P. Rubens (według). Merkury opuszczający Antwerpię. 1635-1641.
G. B. Piranesi. Bazylika św. Pawła w Rzymie. XVIII w.
Grafiki wybitnych artystów polskich: M. Hiszpańska-Neumann, B. Krasnodębska-Gardowska, St. Rassalski, Wł. Bielecki.
Akwarele: Fr. Siedleckiego, A. Uniechowskiego, W. Zina.
Teki graficzne
K. Auer. Galicja w obrazach. 1837. Z 41 litografiami.
A. Lerue. Puławy (Album Lubelskie). 1859. Komplet 8 litografii.
J. Matejko. Ubiory w Polsce. 1875. Teka 10 ręcznie kolorowanych litografii.
L. Chodźko. La Pologne. 1839. W oprawie W. Kisiela.
D. Defoe. Robinson Cruzoe. 1840. W oprawie K. Bagińskiego.
J. Słowacki. Dzieła (10 tomów). 1909. W oprawie R. Jahody.
J. Kieszkowski. Kanclerz Szydłowiecki. 1912. W oprawie F. J. Radziszewskiego.
J. Potocki. Dzieła. 2004-2006. Bibliofilskie wydanie nakładem M. Potockiego.
132. H. Hayden. Pejzaż.
48. Stanisław August. Nadanie indygenatu dla generała majora J. A. Waldsteina. 1768.
Fotografie
K. Brandel. Warszawa lat 70. XIX w. 14 fotografii.
T. Chodźko. Portrety znakomitości polskich. 1877. 7 fotografii.
Fotografie Z. Chomętowskiej i E. Hartwiga.
Pamiątki historyczne
Święta z książką w oprawie sakwowej. Rzeźba, XV/XVI w.
Książki XIX i XX w.
H. Kołłątaj. O początkach rodu ludzkiego. 1842.
M. Mochnacki. Dzieła. 1863.
A. Naruszewicz. Historia narodu polskiego. 1836-1837.
J. U. Niemcewicz. Pamiętniki historyczne o dawnej Polszcze. 1838-1840.
P. Segur. Historia Napoleona. 1825. Z biblioteki A. Niegolewskiego, szwoleżera spod Somosierry.
J. Śniadecki. Pisma rozmaite. 1818-1822.
K. W. Wójcicki. Obrazy starodawne. 1843.
A. Mickiewicz. Poezje (wydanie paryskie z 1828 oraz petersburskie z 1829).
A. Mickiewicz. Dzieła (8 woluminów). 1880. Z biblioteki J. Kuglina.
Książki z autografami: T. Borowskiego, M. Hemara, G. Herlinga-Grudzińskiego, Cz. Miłosza, T. Różewicza, K. Wierzyńskiego.
Pierwsze wydania m.in.: W. Gombrowicza, Z. Herberta, M. Hłaski, K. Iłłakowiczówny, Wł. Reymonta, L. Tyrmanda.
Awangardowa poezja (J. Czechowicz, T. Hołuj, E. Szymański).
I. Czartoryska. Pielgrzym w Dobromilu. 1819. Inkunabuły polskiej litografii.
Rzadkie i cenne varsaviana: Ł. Gołębiowski (Opisanie historyczno-statystyczne miasta Warszawy; 1827); J. J. Pistor (Pamiętniki z planem Warszawy; 1806); H. Świątkowski (Taryfa domów miasta Warszawy i Pragi; 1852 – 129 planików); A. Wejnert (Starożytności warszawskie. 1848-1858; z kompletem rycin!).
J. Ch. Brunet. Podstawowe dzieło dla miłośników dawnej książki. 1821.
H. Uziembło. Błoto... bajeczne (trzy dzieła). 1934. Z biblioteki gen. K. Sosnkowskiego.