Potocki Antoni. Katalog dzieł Jana Ziarnki, malarza i rytownika polskiego z XVI i XVII w. Z życiorysem artysty. Kraków 1911. Nakładem Muzeum Narodowego. Odbito w Drukarni „Czasu”, s. [2], 68, 20 cm, opr. wyd. brosz. 80,-
Życiorys oraz szczegółowy opis 90 rycin Jana Ziarnki (ok. 1575-1630), polskiego malarza, sztycharza i ilustratora. Jan Ziarnko (we Francji znany jako Jean le Grain) urodził się we Lwowie, w 1596 r. jako wyzwolony mistrz był wymieniony wśród członków lwowskiego bractwa malarzy katolickich. Na przełomie wieków wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do śmierci. Był cenionym rytownikiem wykonującym portrety, widoki, sceny religijne i sceny historyczne (m.in. ponad 30 akwafort do Biblii Frizona, słynna rycina „Sabat czarownic”, ilustracje do „Księgi Apokalipsy”, zaślubiny Ludwika XIII z Anna Austriaczką – tzw. Karuzel Wielki). Odbarwienia i niewielkie ubytki okładki, wewnątrz stan dobry.
Ilośc odsłon: 1410