[Alegoria pierwszego rozbioru Polski] – Kołacz królewski. Ryt. J. E. Nilson. Ok. 1773 r. 1800,-
Miedzioryt; 29 x 19,3 (pl. 30,3 x 20,8)
Słynna grafika w alegoryczny sposób przedstawiająca I rozbiór Polski. Król Stanisław August Poniatowski oraz monarchowie państw rozbiorowych (Katarzyna II, Józef II i Fryderyk II), wskazujący na mapę Polski. Kompozycję uzupełnia unosząca się ponad władcami Fama, dmąca w trąby. Rycina sygnowana na płycie: „J. E. Nilson fec. et excud. A.V.” Autorem pierwotnej koncepcji był Francuz Jean Michel Moreau (1741-1814). Jego grafika, zapowiadana w prasie francuskiej w lutym 1773 r., z powodu zarekwirowania przez cenzurę i zniszczenia płyty, ukazała się w bardzo niewielkiej liczbie egzemplarzy. Dzięki swej sugestywności zyskała jednak dużą popularność i była wielokrotnie kopiowana przez różnych artystów – jeszcze w końcu XVIII w. oraz przez cały wiek XIX, stanowiąc wyraz zainteresowania Europy sprawami Polski. Oferowana rycina została wykonana (z jedynie niewielkimi zmianami) i wydana w Augsburgu przez Johannesa Esaiasa Nilsona (1721-1788), niemieckiego miniaturzystę, rysownika i rytownika. Po konserwacji, wzmocnione marginesy, poza tym stan dobry.
Ilośc odsłon: 1357