[Bitwa pod Beresteczkiem] – „Bitwa pod Beresteczkiem dnia 28 czerwca 1651 roku”. Wg J. Kossaka i J. Brodowskiego. 1863 r. 2800,-
Litografia; 42,8 x 62,2 (52,5 x 66 w świetle oprawy)
Pierwszy dzień jednej z największych bitew lądowych XVII stulecia, pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem króla Jana Kazimierza a siłami tatarsko-kozackimi (podczas powstania Chmielnickiego) – bitwy zakończonej zwycięstwem strony polskiej. Na pierwszym planie król Jan Kazimierz w otoczeniu dowódców (m.in. Stefana Czarnieckiego), na tle rozległej panoramy (wśród wojsk artyleria, piechota, kawaleria). Poniżej tytuł oraz napis: „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim Członkom Swoim za rok 1863”. Litografia powstała według obrazu jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX w. Juliusza Kossaka (1824-1899), namalowanego we współpracy z Józefem Brodowskim (1828-1900). Według SAP obraz powstał w 1854 r., wystawiony w warszawskiej Zachęcie w sezonie 1862/1863. Powtórzony w technice litografii przez Władysława Walkiewicza (1833-1900), właściciela zakładu litograficznego w Warszawie, pracującego m.in. dla Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Drobne zabrudzenia i uszkodzenia marginesów, poza tym stan dobry. Oprawiona w starą ramę 62,5 x 76 cm.
Lit.: J. Wiercińska, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Wrocław 1968, s. 192 (tam informacja o wykonaniu odbitki w Berlinie)
Ilośc odsłon: 1120