[Europa – Morze Bałtyckie i Morze Czarne] – „Carte pour l’intelligence des Affaires Présente...”. N. de Fer. 1711 r. 900,-
Miedzioryt kolorowany w epoce; 49,5 x 58,5 (przycięty z pozostawieniem 1-2 mm marginesu)
Mapa obejmująca obszar od ziem niemieckich i włoskich na zachodzie (Brunszwik, Monachium, Florencja) po Rosję na wschodzie (aż do Morza Kaspijskiego, rzek Wołga i Toboł). Na północy ukazuje całą Skandynawię, z obszarami za Kołem Podbiegunowym i Przylądkiem Północnym. Na południu sięga po ziemie współczesnej Bułgarii i Turcji, szczegółowo ukazuje wybrzeże Morza Czarnego. W prawym górnym rogu rozbudowany kartusz tytułowy, ozdobiony herbami państw (m.in.: Polski, Turcji, Danii, Węgier, Szwecji i Moskwy), zawierający także dane o położeniu ważniejszych miast (w tym Warszawa i Gdańsk). Mapa państw dookoła mórz – Bałtyckiego i Czarnego, opracowana przez Nicolasa de Fer (1646-1720), jednego z najważniejszych francuskich kartografów epoki, powstała w związku z toczącą się właśnie w Europie wojną północną. Po konserwacji (zdublowana), brak dolnego marginesu, drobne ubytki pap. uzupełnione. Bardzo rzadkie.
Ilośc odsłon: 1135