[Litwa] – „Lithuania”. G. Mercator. Po 1595 r. 1200,-
Miedzioryt; 37,5 x 44,5 (pl. 45 x 54)
Mapa Litwy obejmująca obszar od Pułtuska i Przemyśla po Smoleńsk, na południu sięga po Drohobycz i Chocim, na północy po Rygę. W lewym górnym narożniku Bałtyk oraz manierystyczny kartusz tytułowy. Wzdłuż dolnej ramki skala oraz sygnatura. Mapa opublikowana przez Gerarda Mercatora (1512-1594), jednego z największych kartografów XVI w. Wydana po raz pierwszy w „Atlantis pars altera” w 1595 r., następnie publikowana wielokrotnie aż do połowy XVII w. Na odwrocie tekst w języku francuskim: „Duché de Lithuanie, Samogitie, Russie et Volhinie”. Ślad atlasowego składania, drobne zabrudzenia, stan dobry.
Lit.: Imago Poloniae, t. II, s. 189, poz. K88/1
Ilośc odsłon: 1114