Szujski Józef. Dzieje Polski podług ostatnich badań. T. 1-4 (w 4 wol.). Lwów 1862-1866. Nakładem Karola Wilda, s. XIII, [1], 10 tablic chronologicznych i genealogicznych; s. VI, 340, 1 tabl.; k. [8], s. 497, 3 tablice; k. [8], s. 754, 23 cm, opr. jednolita z epoki płsk ze złoc. napisami na grzbiecie. 1500,-
Wydanie 1. Pierwsza synteza dziejów Polski w dorobku Józefa Szujskiego (1835-1883), historyka, polityka, publicysty, pisarza, czołowego przedstawiciela krakowskiej szkoły historycznej. Tom pierwszy opisuje dzieje piastowskie, tom drugi epokę jagiellońską, tomy 3-4 charakteryzują panowanie królów elekcyjnych. Zaproponowaną przez siebie interpretację dziejów Szujski zbudował w krytycznym odniesieniu do polskiej tradycji historiograficznej, zwłaszcza w opozycji do Joachima Lelewela i jego kontynuatorów. Oprawa jednolita z epoki: półskórek ciemnobrązowy, grzbiet pięciopolowy, zwięzy podkreślone złoconymi i tłoczonymi na ślepo liniami, złocona tytulatura i numeracja tomów. Stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 381