313. Teryna z dekoracją owocowo-kwiatową. Fabryka fajansu Prószków Śląski. II poł. XVIII w.
Teryna z dekoracją owocowo-kwiatową. Fabryka fajansu Prószków Śląski. II poł. XVIII w. 2800,-
Fajans, farby naszkliwne, wypalanie; wysokość 16 cm, owal o wym. 19 x 15 cm
Ze zbiorów Antoniego i Felicji Uniechowskich. Na pokrywie uchwyt w formie pełnoplastycznej gruszki z gałązką i listkami, na pokrywie i korpusie malowana dekoracja utworzona z kwiatów (róż, żółć, błękit, zieleń). Powierzchnia lekko pofałdowana. Sygnatura na spodzie korpusu: podkreślone P (kobaltem). Manufaktura fajansu w Prószkowie niedaleko Opola powstała w 1763 r. (od 1784 r. własność rządu pruskiego), działała do 1853 r. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 288