[Adam Mickiewicz – Książeczka miniaturowa] – Poezje. Pamiątka jubileuszowa 1798-1898. Warszawa 1898. Nakł. M. Szolca, s. ok. 800 (kilka liczbowań), portr. 1, 3 x 2,2 x 1 cm, opr. oryg pł. ze zdob. i mosiężna kasetka (3,5 x 2,5 x 1 cm). 460,-
Książeczka miniaturowa tzw. liliput. Zbiorek poezji Adama Mickiewicza wydany z okazji 100. rocznicy urodzin poety i odsłonięcia jego pomnika w Warszawie. Tomik zawiera m.in.: Przemowy, ody i pieśni, ballady i romanse, erotyki i elegie, „Dziady”, „Konrada Wallenroda”, „Giaura”, „Grażynę”, „Pana Tadeusza”. Oprawa wydawnicza: płótno zielone, napisy i zdobienia odbite srebrną farbą, wzdłuż grzbietu tytulatura wykonana dwoma krojami czcionek, w centralnej części lica podobizna Mickiewicza według słynnego dagerotypowego portretu, wokół podobizny napis: „Pamiątka Jubileuszowa” i okolicznościowe daty: 1798-1898. Na tylnej okładce odwzorowanie pomnika Adama Mickiewicza odsłoniętego w Warszawie 24 grudnia 1898 r. Tomik umieszczony w mosiężnej kasetce zapinanej na klamerkę. Na grzbiecie kasetki wygrawerowana tytulatura, w centralnej części przedniej ścianki umieszczone szkło powiększające obwiedzione rozetą, wokół powtórzony okolicznościowy napis, na tylnej ściance powtórzony wizerunek pomnika i napis „Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie”, na boku kasetki umocowany mosiężny zaczep do łańcuszka. Minimalne otarcia oprawy, kasetka zachowana w stanie dobrym (ślady patyny). Rzadkie.
Lit.: A. Jabłoński, Piękne oprawy w zbiorach WiMBP w Łodzi, Łódź 2004, poz. 147; Encyklopedia wiedzy o książce, Wrocław 1971, szp. 1259 (tu reprodukcja książki i kasetki)
Ilośc odsłon: 391