307. [Józef Ignacy Kraszewski] – Medalion portretowy. Bracia Henneberg. 1880 r.
[Józef Ignacy Kraszewski] – Medalion portretowy. Bracia Henneberg. 1880 r. 460,-
Blacha mosiężna; średnica 26 cm
Popiersie portretowe pisarza. Dookoła napis: „Józef Ignacy Kraszewski. Tow. Z. S. P. w Król. Polsk. Członkom Swoim za 1880 r.”. Sygnowany: „Z Mod. A. Pruszyńskiego wyk. Fr. Witkowski”; „Odb. W Fab. Bci Henneberg”. Autorem medalionu był jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy warszawskich XIX w. – Andrzej Pruszyński (1836-1895), uczeń J. Tatarkiewicza i K. Hegla, od lat. 60. prowadził cenioną pracownię rzeźbiarską, gdzie wykonywał głównie rzeźby portretowe i religijne. W 1878 r. w konkursie z okazji jubileuszu Józefa Ignacego Kraszewskiego został nagrodzony za gipsowy medalion, eksponowany w warszawskiej Zachęcie. W 1880 r. medalion ten został wykonany przez Franciszka Witkowskiego w warszawskiej firmie Braci Henneberg jako premia dla członków Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za rok 1880. Drobne przetarcia i zabrudzenia, poza tym stan dobry.
Lit.: Rzeźba polska, Katalog zbiorów MN w Warszawie 1973, s. 119, poz. 428, il.
Ilośc odsłon: 409