Szyk Arthur. The Haggadah. Executed by... Edited by Cecil Roth. Jerusalem – Ramat-Gan – Tel-Aviv, b.r. (ok. 1960-1962). Nakład „Massadah” i „Alumoth”, s. [116], ilustr. w tekście, 22,5 cm, opr. obłożona trybowaną i sztancowaną blachą na obu licach i grzbiecie, z emalią i imitacjami kamieni. 1200,-
Tekst hebrajsko-angielski, karty składane (tzw. french fold). Wspaniale ilustrowana Hagada paschalna, owoc wieloletniej pracy Artura Szyka (1894-1951), w której tekst hebrajski wiąże się w organiczną całość z kunsztownymi kompozycjami figuralnymi, nawiązującymi do wielowiekowych tradycji żydowskiego iluminatorstwa Talmudu. Szczytowe osiągnięcie ilustratorskie artysty, uznawanego za jednego z wybitniejszych przedstawicieli europejskiego Art Déco. Artysta pracował nad ilustracjami do Hagady (modlitewnika używanego przez Żydów podczas święta Pesach) w latach 1932-1938, na zamówienie żydowskiej społeczności Lwowa. W ten sposób powstała książka uznawana za jedną z najważniejszych w kulturze żydowskiej XX w. – przedstawiająca wydarzenia historyczne w kontekście rodzącego się nazizmu. Po raz pierwszy ilustracje zaprezentowano w Londynie (gdzie wówczas artysta pracował) w 1939 r. Oferowana edycja powstała na podstawie pierwszego wydania londyńskiego z lat 1939-1940. Oryginalna oprawa ze srebrzonej blachy ze sztancowanymi motywami biblijnymi oraz bogatą ornamentyką roślinną. Na karcie tytułowej wersji angielskiej odręczna dedykacja: „Presented to Harry Hartoy May 1, 1977 by Ben Buestein for Congregation Agudas Cickim Malden, MA”. Stan bardzo dobry. Efektowny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 401