Stryjeńska Zofia. Tańce polskie. Jedenaście wielobarwnych rotograwiur. Słowo wstępne napisał Artur Schroeder. Kraków 1929 r., Druk i nakład Drukarni Narodowej w Krakowie, k. [6], tabl. 11 (barwne rotograwiury), 40,5 cm, opr. wyd. teka, tektura oklejona pł. ze złoc. 1400,-
Wydanie I. Jedna z najbardziej znanych tek graficznych w dorobku Zofii Stryjeńskiej, zawierająca 11 plansz z przedstawieniem par tanecznych w strojach ludowych z różnych rejonów Polski: góralski, krakowiak, kołomyjka, kujawiak, mazur, oberek, polka, polonez, zbójnicki, żydowski i zbójnicki.Plansze opatrzone tytułami, datą „1927” oraz drukowaną sygnaturą „Z. Stryjeńska”; wszystkim towarzyszą karty z nutami w opracowaniu profesora UJ, historyka muzyki Zdzisława Jachimeckiego. Nuty pochodzą z utworów największych polskich kompozytorów (Chopina, Moniuszki, Paderewskiego) oraz oryginalnych kompozycji ludowych. „Tańce polskie” są do dziś najbardziej znanym przedstawieniem plastycznym polskich tańców regionalnych, spopularyzowanym przez wielokrotne reprodukcje pocztówkowe. Otarcia i zabrudzenia opr., niewielkie zabrudzenia kart tekstu oraz kart z nutami, stan grafik dobry.
Lit.: Zofia Stryjeńska, katalog wystawy MN w Krakowie, 2008, s. 371, poz. VI.I.I.24 (I wyd.)
Ilośc odsłon: 567