171. Rassalski Stefan (1910-1972) – Kazimierz nad Wisłą. Lata 30. XX w.
Rassalski Stefan (1910-1972) – Kazimierz nad Wisłą. Lata 30. XX w. 1200,-
Drzeworyt; 28,5 x 29 (pl. 36 x 34)
Sygnowany ołówkiem: „Rassalski” oraz monogramem na klocku. Stefan Rassalski, grafik, malarz, publicysta i krytyk sztuki. Drzeworyt zaczął uprawiać w 1932 r., jeszcze podczas studiów w Lublinie. Z tego wczesnego okresu pochodzi oferowana praca, kiedy to artysta znajdował się pod silnym wpływem twórczości Kulisiewicza i Skoczylasa. Efektowna kompozycja, ukazująca charakterystyczne dla Kazimierza domy, Górę Trzech Krzyży, ruiny zamku i kościoły. Po konserwacji, przedarcia podklejone (nieznacznie zachodzące na kompozycję).
Lit.: M. Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, Wrocław 1971, s. 219
Ilośc odsłon: 432