Chodkiewicz Jan Karol (1560-1621), hetman wielki litewski, wojewoda wileński. Wg W. Gersona. 1860-1866 r. 800,-
Litografia na tincie; 22,5 x 17 (33,5 x 24 w świetle oprawy)
Portret hetmana z buławą w prawej ręce, wspartą na mapie z zaznaczoną twierdzą Chocim (miejsce zwycięskiej bitwy w 1621 r.). Poniżej opis postaci przedzielony jego herbem Kościesza, faksymile podpisu oraz sygnatury. Według rysunku cenionego warszawskiego malarza Wojciecha Gersona (1831-1901) litografował Henryk Aschenbrenner (rysownik i grafik działający w Warszawie). Odbita w zakładzie A. Dzwonkowskiego, pochodzi z teki „Hetmani polscy koronni i Wielkiego Xięstwa Litewskiego. Wizerunki zebrane i rysowane przez Wojciecha Gersona, objaśnione textem historycznym przez Juliana Bartoszewicza”. Stan dobry. Portret oprawiony w ramę. Patrz poz. 137 i 138.
Lit.: Katalog portretów BN, t. 1, s. 170, poz. 666
Ilośc odsłon: 384