127. Stanisław August Poniatowski (1732-1789), król Polski. Marcello Bacciarelli (warsztat). XVIII w.
Stanisław August Poniatowski (1732-1789), król Polski. Marcello Bacciarelli (warsztat). XVIII w. 44 000,-
Olej na płótnie; 71,5 x 57 cm (w świetle oprawy)
Reprezentacyjny portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w mundurze generała gwardii konnej koronnej, z orderami Orła Białego oraz pruskim Orła Czarnego. Wizerunek monarchy nawiązujący do jego portretu w granatowym mundurze (obecnie w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie), powstałego w pracowni Marcello Bacciarellego w latach 1775-1780. Marcello Bacciarelli (1731-1818), pochodzenia włoskiego, malarz nadworny Stanisława Augusta Poniatowskiego, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, był nie tylko pierwszym malarzem na dworze królewskim, ale także pełnomocnikiem władcy w sprawach artystycznych i jego przyjacielem. Na zamku stworzył malarnię, gdzie powstało wiele portretów Poniatowskiego (także replik i kopii warsztatowych). Portret Poniatowskiego z lat 1775-1780 należy do najczęściej powielanych, obrazy te wykorzystywano m.in. do dekoracji z okazji uroczystości rocznic koronacji, urodzin i imienin monarchy (wystawiane w kościołach, ratuszach, dworach). Po konserwacji, płótno zdublowane. Oprawiony w ramę.
Ilośc odsłon: 521