Kromer Marcin. Polonia: Sive de origine et rebus gestis Polonorum libri XXX. Oratio funebris Sigismundi Primi Regis, deque situ, populis, moribus, magistratibus et Republica regni Poloniae, libri duo. His accesserunt recens ad historiae continuationem, quae sequens pagina demonstrat et chartae geographicae cum Poloniae, Prussiae, Masoviae, Russiae etc. tum etiam Lithuaniae, Livoniae et Moscoviae, aeneis formis expressae. Coloniae Agrippinae [Kolonia] 1589. In Officina Birkmannica, sumptibus Arnoldi Mylij, folio, k. [10], s. 846, k. [27], mapy 2 (mapa Polski Wacława Grodeckiego oraz mapa Litwy Macieja Strubicza, miedzioryty), winietki, inicjały (drzeworyty), opr. płsk z XVIII w. 12 000,-
E. XX, 281-282. Pierwsze zbiorowe wydanie dzieł Marcina Kromera (1512-1589), biskupa warmińskiego i historyka, sekretarza królewicza Zygmunta Augusta i orędownika spraw polskich na sejmach Rzeszy i na Soborze Trydenckim. „Polonia” zawiera najważniejsze dzieła historyczne i polityczne Marcina Kromera, stanowi całościową edycję Kromerowej encyklopedii wiedzy o przeszłości i teraźniejszości Polski” (H. Barycz, PSB, t. XV, s. 324). Na wstępie znajduje się dedykacja autora dla króla Stefana Batorego. Dzieło zawiera mapę Wielkiego Księstwa Litewskiego wykonaną przez wybitnego polskiego kartografa Macieja Strubicza (zm. 1605), uważaną w literaturze za jedną z najwcześniejszych map Litwy. W porównaniu z mapami Merkatora ukazuje blisko dwukrotnie większą liczbę miejscowości oraz bardziej szczegółowy obraz sieci rzecznej. Po mapie Litwy została umieszczona mapa Polski opracowana przez wybitnego kartografa Wacława Grodeckiego. Do strony 530 wydrukowano dzieła Kromera wraz z mową pogrzebową na cześć króla Zygmunta I. Następnie dodano utwory wybitnych pisarzy i historyków polskich XVI w.: Bernarda Wapowskiego, Filipa Kallimacha, Stanisława Karnkowskiego, Jana Dymitra Solikowskiego, Reinholda Heidensteina, Krzysztofa Warszewickiego. Dzieła Kromera odegrały znaczącą rolę w rozwoju nauki polskiej. W historiografii polskiej wpływ Kromera był ogromny, wszystkie całościowe syntezy naszych dziejów aż do Naruszewicza opierały się na nim” (H. Barycz). Oprawa osiemnastowieczna. Brak portretu króla Stefana Batorego. Mapa Litwy przycięta na marginesach. K. tyt. po konserwacji. Zabrudzenia kilku kart, wewnątrz egzemplarz czysty. Dawne wpisy własnościowe zatarte lub przekreślone starym piórem. Stan ogólny dobry. Bardzo rzadkie, zwłaszcza z zachowanymi mapami.
Ilośc odsłon: 470