0. Hołowiński Ignacy. Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Wyd. 2, poprawione i pomnożone. Petersburg 1853.
Hołowiński Ignacy. Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Wyd. 2, poprawione i pomnożone. Petersburg 1853. Nakł. B.M. Wolffa, s. VII, [I], 667, V, portret autora (litografia), 26,5 cm, opr. płsk z tłocz. i złoc.
Opisanie podróży do Palestyny przez Konstantynopol, Cypr i Liban, zawierające liczne wątki historyczne i obyczajowe, autorstwa l. Hołowińskiego (1807—1855), pisarza, arcybiskupa mohylewskiego. Sześciomiesięczna podróż przebiegała z Odessy przez Morze Czarne do Stambułu, następnie m.in. przez Smyrnę, Rodos, Cypr, Bejrut, Damaszek, Górę Karmel, Nazaret, Jerozolimę, Betanię, Jerycho, Jordan i Betlejem. Największe trudy tej pielgrzymki wg autora przypadły na podróž z Kijowa do Odessy i powrót przez okryte śniegiem stepy Ukrainy. Na końcu lista prenumeratorów dzieła, wśród których znajdują się m.in. ks. A. Czetwertyński, Ignacy Chodźko i ks. Roman Sanguszko. Oprawa z epoki: półskórek z tyt. na grzbiecie i złoceniami. Przetarcia oprawy, miejscami zabrudzenia i zbrązowienia kart. Stan ogólny dobry.
Ilośc odsłon: 1059