0. [Warszawa]. Lindley William H. Plan goroda Warszawy. [Warszawa 1890].
[Warszawa]. Lindley William H. Plan goroda Warszawy. [Warszawa 1890].Litografia, arkusz na pł., 65 x 45 cm, opr. z epoki, skóra.
Skala około 1:16 800. Mapa stanowi zamknięcie pierwszego etapu prac nad lindleyowskimi planami Warszawy, których pomiary i wykonane zdjęcia były ściśle związane z budową nowoczesnego systemu kanalizacji. Została wykonana na podstawie prac William H. Lindleya (1853-1917), angielskiego inżyniera, syna i ucznia Williama, który wraz z ojcem zaprojektował i nadzorował budowę warszawskiej kanalizacji. „Obraz kartograficzny miasta przedstawiony na tej mapie jest bardzo precyzyjny. Oprócz dokładnie ukazanych ulic i linii kolejowych zostały wykreślone granice administracyjne miasta, co pozwala szczegółowo prześledzić jego rozwój przestrzenny, gdy porównujemy tę mapę z kolejnymi wydaniami planu Warszawy, autorstwa Feliksa Juliana Kasprzykiewicza, oraz z innymi źródłami kartograficznymi z końca XIX w." (H. Bartoszewicz). Stan dobry.
Ilośc odsłon: 859