0. Czernecki Jan. Mały król na Rusi i jego stolica Krystynopol. Z pamiętnika klasztornego 1766-1787 i z innych źródeł zebrał i zestawił... Kraków 1939.
Czernecki Jan. Mały król na Rusi i jego stolica Krystynopol. Z pamiętnika klasztornego 1766-1787 i z innych źródeł zebrał i zestawił... Kraków 1939. Księgarnia J. Czerneckiego, s. 501, liczne ilustr. w tekście, 25 cm, opr. wyd. pł. z bogatymi złoc. na licu i grzbiecie.
Dzieje hetmana Feliksa Kazimierza Potockiego, założyciela w 1692 r. miasta Krystynopol (dzisiejszy Czerwonogród na Ukrainie), Franciszka Salezego Potockiego (Mały Król na Rusi) oraz jego syna, przyszłego targowiczanina, Stanisława Szczęsnego Potockiego. Opisano również dzieje Gertrudy Komorowskiej, żony St. Potockiego, której porwanie i śmierć posłużyły Antoniemu Malczewskiemu za kanwę historyczną poematu „Maria”. Wydanie ozdobne, na papierze kredowym z bogatym materiałem ilustracyjnym, obejmującym 60 portretów, 37 autografów, planów i winiet oraz 61 zdjęć. Efektowna oprawa wydawnicza w granatowe płótno ze złoceniami na licu i grzbiecie. Stan bardzo dobry.
Ilośc odsłon: 929