1. Mickiewicz Adam. Konrad Wallenrod i Grażyna z przekładem francuzkim Kryst[yna] Ostrowskiego, angielskim Leona Jabłońskiego. Wydanie ozdobne za upoważnieniem autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana Tysiewicza. Paryż 1851
Mickiewicz Adam. Konrad Wallenrod i Grażyna z przekładem francuzkim Kryst[yna] Ostrowskiego, angielskim Leona Jabłońskiego. Wydanie ozdobne za upoważnieniem autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana Tysiewicza. Paryż 1851. W drukarni Bernard i Spółki, portret (drzeworyt), frontispis (drzeworyt), s. [8], 268, tabl. ryc. 22 (drzeworyty na tincie), k. nut 5 (drzeworyt i 4 miedzioryty), winietki, inicjały, finaliki (drzeworyty), 26 cm, opr. wyd. pł. z bogatymi tłocz. i złoc., brzegi kart złoc.
Najpiękniejsze ilustrowane wydanie dzieł Adama Mickiewicza z drzeworytami według rysunków Jana Tysiewicza (właśc. Władysław Niewiarowicz, 1815-1891). Wydanie imponuje ogromem rysunków i ilustracji znakomicie podkreślających romantyczną atmosferę utworów – „najpiękniejszą częścią ilustracji książki są inicjały, rysowane na tle drobnych szczegółów architektury lub widoków miejscowości. Równie piękne są winiety z akcesoriami zbroi i broni, wreszcie małe widoczki miast litewskich i pruskich, gmachów, ruin i wnętrz zamkowych” (A. Semkowicz). W części końcowej dodatek muzyczny Ferdynanda Hillera. Oprawa wydawnicza: płótno brązowe z bogatymi złoceniami i barwnymi tłoczeniami na grzbiecie i obu okładkach, brzegi kart złocone. Oprawa po konserwacji z uzupełnieniami na grzbiecie, zaplamienia i przetarcia narożników oprawy, wyklejki nowe, na kartach miejscami charakterystyczne zażółcenia, poza tym stan dobry. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 701