0. Kisielewski Józef. Ziemia gromadzi prochy. Wydanie drugie. [Poznań 1939].
Kisielewski Józef. Ziemia gromadzi prochy. Wydanie drugie. [Poznań 1939]. Księgarnia św. Wojciecha, s. 486, [9], mapa 1 (rozkł.), liczne ilustr., fotomontaże, mapki, 25,5 cm, opr. pperg., zach. oryg. okł. brosz.
Głośna książka dokumentująca prawdę o słowiańskiej przeszłości wschodnich połaci Niemiec, szczególnie Pomorza, autorstwa J. Kisielewskiego (1905-1966), wybitnego dziennikarza i pisarza. Książka o charakterze reportażowym, podobnie jak „Na tropach Smętka” M. Wańkowicza, opisująca żywioł polski i jego tradycje na Pomorzu, w Prusach oraz nad Odrą i Nysą. Była w szczególny sposób tępiona i niszczona przez Niemców w czasie okupacji, a posiadanie jej groziło śmiercią: „Za Wańkowiczowskiego „Smętka” i Kisielewskiego „Ziemia gromadzi prochy” – szło się do obozu” (L. Gocel, Przypadki Jej Królewskiej Mości Książki, Wrocław 1963, s. 77). Sam autor oraz osoby współpracujące przy powstawaniu książki znalazły się na liście wrogów Rzeszy i były ścigane przez Gestapo. Książka wydana w bogatej szacie graficznej, z charakterystycznymi dla lat 30. fotomontażami, oraz eksperymentalnymi ilustracjami o charakterze plakatowym. Niesygnowana oprawaHeleny Karpińskiej – artystki introligatorki: kremowy półpergamin z tłocz. tytulaturą na grzbiecie. Zachowane oryg. okładki broszurowe. Miejscami zażółcenia papieru, okładki brosz. naklejane na papier, początkowe karty podniszczone. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 625