0. Hoffman Karol Boromeusz. Wielki tydzień Polaków czyli opis pamiętnych wypadków w Warszawie od dnia 29 listopada do 5 grudnia 1830 r.
Hoffman Karol Boromeusz. Wielki tydzień Polaków czyli opis pamiętnych wypadków w Warszawie od dnia 29 listopada do 5 grudnia 1830 r. Warszawa 1830. B.w., s. [2], 86; oraz:
Hoffman Karol Boromeusz. Rzut oka na stan polityczny Królestwa Polskiego pod panowaniem rosyjskim przez ciąg lat piętnastu 1815-1830. Warszawa 1831. W Drukarni A. Gałęzowskiego i Spółki, s. [2], 293, 18 cm, opr. z epoki, płsk.
Wydanie 1. Wydane anonimowo dwie prace Karola Boromeusza Hoffmana (1798-1875) prawnika, historyka, pisarza politycznego i emigracyjnego, męża Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Poz.1. Szczegółowy opis wydarzeń pierwszego tygodnia powstania listopadowego. Na stronach 78-80 przedruk wiersza „Hymn” Juliusza Słowackiego, napisanego w pierwszych dniach po wybuchu powstania listopadowego, komentującego na gorąco patriotyczny zryw, nawiązującego do pieśni rycerskiej „Bogurodzica”. Poz. 2. Rozprawa będąca gorzką polityczno-historyczną analizą rządów rosyjskich w Królestwie Polskim od kongresu wiedeńskiego do wybuchu powstania listopadowego („Monarcha zrzucił maskę króla, przybrał postać samodzierżcy, a rozpostarta zjadliwego despotyzmu zaraza, podała narodowi w ręce mściwy oręż rozpaczy. Prussy i Austrya z tajemną radością patrzały na swawole mocarzów północy”). Zalania marginesów, ubytki pap. marginesów kilku kart naprawiane. Rzadkie.
Ilośc odsłon: 735