0. [Herb Jelita] – Sygnet z herbem Jelita. Polska, II ćw. XX w.
[Herb Jelita] – Sygnet z herbem Jelita. Polska, II ćw. XX w.
Złoto, kamień syntetyczny; oczko 1,3 x 1,1 cm, średnica zewnętrzna 2,8 cm
Szyna lekko wypukła, silnie rozszerzona po obu stronach oczka, dekorowana motywem liści akantu. Carga wokół oczka zdobiona pasem liści laurowych. Oczko owalne, przeźroczyste, czerwono-amarantowe, z wyrytym techniką intaglio herbem Jelita (tak opisanym przez Kaspra Niesieckiego w jego słynnym herbarzu: „Powinny być trzy kopie złote… ułożone na kształt gwiazdy w czerwonem polu… Nad hełmem pół kozła wyskakującego, nogi przednie do góry wyniósł, w prawą tarczy obrócony, z rogami na głowie”). Herbem tym pieczętowało się sto kilkadziesiąt familii szlacheckich, wśród nich najznamienitszą byli Zamoyscy. Stan dobry.
Ilośc odsłon: 692