0. Pas kontuszowy. Warszawa lub Lipków. Manufaktura Paschalisa Jakubowicza. 1787-1790 r.
Pas kontuszowy. Warszawa lub Lipków. Manufaktura Paschalisa Jakubowicza. 1787-1790 r.
Przędza jedwabna; szer. 37,0 cm, dł. 346 cm
Pas kontuszowy lity czterostronny. Głowy z motywem dwóch fantazyjnych krzaczków kwiatowych. Środek w poprzeczne pólka z motywami wici kwiatowej oraz z geometrycznym ornamentem. Obrzeżenia z motywem wici kwiatowej. Kolory: brązowy, łososiowy, seledynowy, niebieski. Frędzla doszyta jedwabna. Sygnowany w narożnikach głów: „Paschalis” (sygnatura z okresu przed nobilitacją). Jakub Paschalis Jakubowicz (zm. 1816/1817), kupiec i przedsiębiorca pochodzenia ormiańskiego, przybył do Polski w latach 60. XVIII w., nobilitowany w czasie trwania Sejmu Czteroletniego w 1790 r. Moda na noszenie pasów kontuszowych, związana z ożywieniem uczuć patriotycznych w okresie Sejmu Wielkiego, skłoniła Jakubowicza do założenia persjarni (około 1788 r. w Warszawie, w 1790 r. przeniesionej do Lipkowa pod Warszawą). Pasy tej wytwórni odznaczały się wysoką jakością, staranną kompozycją i wysmakowaną kolorystyką. Miejscami drobne ubytki wątków odsłaniające osnowę, przetarcia, luźne nitki, stanogólny dobry.
Ilośc odsłon: 810