0. Tyszel Zygmunt. Piłsudski. Z przedmową Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich Ministra Juliusza Ulrycha. Warszawa 1939
Tyszel Zygmunt. Piłsudski. Z przedmową Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich Ministra Juliusza Ulrycha. Warszawa 1939. Wydane staraniem Okręgu Stołecznego Związku Legionistów Polskich, s. 328, tabl. ilustr. 38, 25 cm, opr. z epoki skóra z bogatymi tłocz. i złoc. na licu i grzbiecie, etui ochronne.
Biografia Marszałka Józefa Piłsudskiego napisana przez legionistę Zygmunta Tyszla (1899-1941), uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, w czasie II wojny światowej więźnia Pawiaka, zgładzonego w Palmirach w 1941 r. Dzieje Legionów i P.O.W., poza stroną czysto wojskową i polityczną, pokazują, że Marszałkowi Piłsudskiemu udało się „własnym wysiłkiem i wysiłkiem swoich żołnierzy stworzyć nowe wartości moralne, których Polska ówczesna nie posiadała i na tych wartościach oprzeć przyszłą wielkość Narodu” (z przedmowy). Książka ukazała się tuż przed wybuchem wojny (wstęp napisano w sierpniu 1939 r.), duża część nakładu uległa zniszczeniu. Efektowna oprawa w pełną skórę w kolorze granatowym, z symbolami władzy marszałkowskiej na licu i grzbiecie, wizerunkiem Krzyża Legionowego, odznaką pułkową oraz inicjałami JP (na grzbiecie). Stan bardzo dobry. Piękny egzemplarz.
Ilośc odsłon: 1052